What Mass Of Glucose Should Be Dissolved
How many meters of glucose (C6H12O6) must be dissolved in 10.0 kg of water to get solution with freezing point of 4.2 C? 3
The equation is dT = Kfm.
Kf is the specific constant of water solution Kf is equal to 1.86.
m molarity is m = ■■■■■ / kg solvent of solution
dT, temperature change is basically the freezing point.
By entering a specific quote, you will get:
4.2 = 1.86 meters
m = ....... (value)
From the molarity equation, you know that
m = kg of soluble ■■■■■ / solvent
Water is its solution. You dissolve glucose in it.
Replace the value of m you get in the equation with the kilogram of water you get.
Find the solution (glucose). With the glucose formula, you can calculate the molarity of finding m for glucose.
(0 (4.2)) ° C / (1.86 ° C / m) = 2,258 m
(2.258 mol / kg) x (10.0 kg) x (180.1559 g C6H12O6 / mol) = 4068 g = 4.0 kg C6H12O6