Lithium Hydroxide Reacts With Carbon Dioxide As Follows
Lithium hydroxide reacts with carbon dioxide as follows:? 3
So, the question arises:
Lithium hydroxide reacts with carbon dioxide as follows: LiOH + CO2> Li2CO3 + H2O
How many meters of lithium hydroxide does it take to react with 11 grams of carbon dioxide?
First, determine the molecular weight of your mixture:
LiOH = 7 + 16 + 1 = 24 g / mol
CO2 = 12 + 16 * 2 = 44 g / mol
You have 11 grams of CO2, find n.
n = 11 g / 44 g / mol = 11/44 mol = 0.25 mol
Now balance your equations (some people do it first):
LiOH + CO2 = Li2CO3 + H2O
2LiOH + CO2 = Li2CO3 + H2O Yes!
For every CO2 that reacts, 2 LiOH reacts.
So nLi = 2nCO2
nLi = 2 * 0.25 mol = 0.5 mol
Find m, m = 0.5 mol * 24g / mol = 12g.
You need 12 grams of lithium hydroxide.