How Much Heat Is Needed For Process 1 2
Physics: Questions about monoatomic gases? ۔
Hello friends
I have a problem I can't solve. Related image is here:
At point 1:
P = 3 atm = 3 x 1.01 x 10 Pa = 3.03 x 10 Pa.
V = 100cm³ = 100x10 »Ã  m³ = 1x10» ´ m³
T = 100 ° C = 100 + 273 K = 373 K.
Therefore, we can find the amount of gas:
PV = nRT
3.03x10 x 1x10 »Ã´ = n x 8.31 x 373.
n = 9,775x10 Â ol ol ol mole.
________________________________________________
At point 2, for example, we can determine the new temperature.
PÃ Â, GO, Â / TÃ Â, Â = PÃ Â, GO, Â / TÃ Â, Â,
Since PÃ Â, Â = PÃ Â, GO, Â / TÃ Â, Â = GO, Â, / TÃ Â,
TÃ Â, Â = (GO, Â, / GO, Â) T Â,.
. . = (300/100) x 373.
. . = 1119K
________________________________________________
Calculate the temperature from 1 to 2:
The specific temperature at constant pressure Cº = (5/2) R, ie the heat supplied is:
Q = nCÃ T ”T
. . = 9.775x10  »Ã³ x (5/2) x8.31 x (1119 373)
. . = 151.5J
____________________________
Calculate the temperature from 2 to 3:
It happens at a constant volume. The specific temperature at constant temperature Cáµ = (3/2) R is therefore the given temperature:
Q = nCáµ ”T
. . = 9.775x10  »Ã³ x (3/2) x8.31 x (373 1119)
. . = 90.9 years
(This is negative because a negative change in temperature causes heat to be lost.)
(But check out my math.)
How Much Heat Is Needed For Process 1 2
How Much Heat Is Needed For Process 1 2
Physics: Questions about Atomic Gases? 3
Hello friends
I have a problem I can't solve. Related image is here:
Up to point 1:
P = 3 atm = 3 x 1.01 x 10 Pa = 3.03 x 10 Pa
V = 100cm³ = 100x10 »Ã ¶ m³ = 1x10» ´ m³
T = 100 ° C = 100 + 273 K = 373 K.
So we can find the amount of gas:
PV = nRT
3.03x10 µ x 1x10 »Ã ´ = n x 8.31 x 373
n = 9,775x10 ³ mol
________________________________________________
At point 2 we can define a new temperature, for example
PÃ, GO, Â / TÃ, Â = PÃ Â, GO, Â / TÃ Â, Â,
Since PÃ, Â = PÂ, GÃ, Â / TÃ, Â = GÃ Â, Â, / TÃ Â,
TÃ Â, Â = (GO, Â, / GO, Â) TÂ,
. . = (300/100) x 373
. . = 1119K
________________________________________________
Calculate the temperature required to go from 1 to 2:
The specific heat at constant pressure CÃ Â ° = (5/2) R, so the heat supplied is:
Q = nCšΠ”T
. . = 9,775x10  »Ã³ x (5/2) x8.31 x (1119 373)
. . = 151.5J
_______________
Calculate the temperature required to go from 2 to 3:
It happens at a constant volume. The specific heat at constant volume Cáµ = (3/2) R, therefore, the heat supplied is:
Q = nCáµ ”T
. . = 9,775x10  »Ã³ x (3/2) x8.31 x (373 1119)
. . = 90.9 years
(This is negative because a negative temperature change causes the heat to dissipate.)
(But check my math.)