Determine The Water Gauge Pressure At The House
An operation at the foot of the hill is provided by a 5.0 m deep water tank and is connected to a 110 m hose.
The hill is used by a 5.0 meter deep water tank and is connected to the ■■■■■ field by a 110 meter long pipe at an angle of 58 degrees.
a) Determine the excess water pressure during use?
B) How high will the water flow be if it comes out of the broken pipe vertically when not in use?
Do the math
Thank you very much...
The hill is used by a 5.0 meter deep water tank and is connected to the ■■■■■ field by a 110 meter long pipe at an angle of 58 degrees.
According to the Bernoulli equation:
P + ½ * density * velocity 2 + density * g * h = constant
According to the Bernoulli equation:
P + ½ * density * velocity 2 + density * g * h = constant
Tube burst speed = 0 and h = 0
Pressure = Density * g * h =
Density = 1000 kg / m 3
g = 9.8 m / s 2
Pressure = 9800 * h
The height of the tube is 110 meters long at an angle of 58 degrees from the horizontal
110 * Sin 58
Total height = 5.0 + 110 * without 58 ° = 98.3 m
Working pressure = 9800 * 98.3 = 963340 N / m 2
At the highest point in the water, P = 0 and velocity = 0
Above, (density * g * h) = pressure in the used tube
1000 * 9.8 * h = 963 340
h = 98.3 m
Ignoring the friction and diameter of the broken pipe, the water rises to the surface of the mouthpiece !!
a) Determine the excess water pressure during use?
B) What is the height of water flow if it comes out vertically from a bad pipe against use?