A Grocery Shopper Tosses A 9.0 Kg
Please help me with the problem of physics
A merchant empties a 9.0 kg bag of rice into an 18.0 kg stationery shopping cart. The front of the bag cart hits the basket with a horizontal standard deviation of 5.5 meters per second. What is the final DE of shopping cart and bag?
1.8 meters per second
It's about preserving the moment.
Initial moment = p = mv = (9 kg) (5.5 m / s)
The last M (total) V is equal to it and will be.
(9 + 18) v = (27) v = 9 (5.5)
v = 5.5 / 3 = 1.8 m / s
The problem of keeping the moment safe. Look at your physics book, but in my opinion:
m1 * v1 = m2 * v2
Then
9 kg * 5.5 m / s = (9 kg + 18 kg) * v2
= 1.83 meters per second
Of course, this means a very hard and smooth collision between the car and the ground.
2.2m / s